ドイツ
Round.2 Eurospeedway, Germany
TV Broadcasting
Europe
BSKYB Ltd
United Kingdom, Republic of Ireland, Isle of Man, Channel IslandsRTP
PortugalSky Italia
ItalyPremiere
Germany, Austria, SwitzerlandSogeCable
SpainSport TV
RussiaSuperSport
Greece, CyprusTAF
F.Y.R.O.M, Serbia, and Montenegro(including Kosovo) Bosnia, Croatia and Slovenia365 Media
IcelandRTL7
The NetherlandsA1GP.com
Norway, Denmark, Sweden, Finland and IcelandAfrica
SABC
South Africa, Rest of Africa( Nigeria, Zimbabwe, Namibia,Botswana, Angola, Kenya, Zambia, Malawi, Tanzania, Ghana, Uganda, Mozambique, Swaziland, Ethiopia, Africa DTH, Sle, Burundi, Mauritius, Zanzibar, Cameroon, Eritrea, Ivory Coast, Madagascar, Equat., Sudan, Gambia, Liberia, STP, Guinea, Congo, Senegal, Gabon, Corp Af, Togo, Benin, Burkina Fs, Seyche, Niger, Cent Africa, Chad, Comores, DjiBout, Mayott, Mali)Middle East
Al-Jazeera Sports
Bahrain, Iran, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Oman, Palestine, Qatar, Saudi Arabia, Syria, United Arab Emirates (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khamimeh, Umm Al Quwain, Sharjah), Yemen, Algeria, Chad, Egypt, Libya, Djibouti, Mauritanina, Morocco, Somalia, Sudan and TunisiaAsia
ESPN Star Sports
Bangladesh, Bhutan, Brunei, Cambodia, China, East Timor, Guam, Hong Kong, India, Indonesia, Laos, Macau, Malaysia, Maldives, Mirconesia, Mongolia, Myanmar, Nepal, New Caledonia, North Korea, Pakistan, Papua New Guinea, Philippines, Singapore, South Korea, Sri Lanka, Taiwan, Thailand, VietnamBeijing TV, Shanghai TV
China8TV
MalaysiaGlobal TV
IndonesiaA1GP.com
JapanAmericas
Setanta Sports / DirecTV
USATelevisa Sports
Mexico新たに「A1GP.com」が入りました。 オフィシャルにあるストリーミング放送の事です。 Time ScheduleA1GP.com
Brazil, Canada and USA時間はドイツ時間(日本時間)10月7日
13:00(20:00)-14:00(21:00) Practice 1 16:00(23:00)-17:00(24:00) Practice 210月8日
11:00(18:00)-12:00(19:00) Practice 3 14:00(21:00)-14:15(21:15) Qualifying 1 14:25(21:25)-14:40(21:40) Qualifying 2 14:50(21:50)-15:05(22:05) Qualifying 3 15:15(22:15)-15:30(22:30) Qualifying 410月9日
10:00(17:00)-10:15(17:15) Warm up (optional) 13:30(20:30)-14:00(21:00) Sprint Race (rolling start) 15:00(22:00)- Feature Race (standing start)